PROGRAM

 

11th INTERNATIONAL BALKAN WORKSHOP on APPLIED PHYSICS

Date

Time

Activity

Tuesday

July 6

14:00 – 19:00

Registration

19:00 – 21:00

Welcome reception

 

Date

Time

Activity

Wednesday

July 7

Morning

8:00 – 9:00

Registration

9:00 – 9:30

Opening session – Aula Magna

 

Plenary session  (Aula Magna)

Chair: Aleksander Ostrogorsky

9:30 – 10:15

Bill GRAHAM

10:15 – 11:00

Elvira FORTUNATO

11:00 – 11:30

Coffee Break

 

Lecture sessions

Sec 1 (Aula Magna)

Chair:  B. Graham

Sec 4  (E 7)

Chair: S. Antohe

Sec 5  (E 8)

Chair: E. Burzo

11:30 – 12:00

Aleksander OSTROGORSKY

Boris F. MINAEV

Diana NESHEVA

12:00 – 12.30

E.K. POLYCHRONIADIS

Radu CONSTANTINESCU

Rodrigo MARTINS

12:30 – 13:00

Alexandru ALDEA

Ciceron BERBECARU

Mitachi STRAT

13:00 – 13:30

Michael SCHIEBER

Onuc COZAR

Sorin JINGA

13:30 – 15:00

Lunch break

Wednesday

July 7

Afternoon

 

Lecture sessions

Sec 1 (Aula Magna)

Chair:  D. Nesheva

Sec 2  (E 7)

Chair: R. Vladoiu

Sec 5  (E 8)

Chair: V. Pop

15:00 -15:30

Horia ALEXANDRU

Stefan  MATEJCIK

Mirela DINESCU

15:30-16:00

Marian Gabriel BANCIU

Cristian FOCSA

Iulian IONITA

16:00 -16:30

Liviu NEDELCU

Mirela CONTULOV

Cornelia SIMA

16:30 -17:00

Silviu POLOSAN

 

Gheorghe V. CIMPOCA

Alexandru TEISANU

17:00 – 17:30

Coffee Break

17:30 – 18:30

Poster session –

Sections 1 +  2 +  4

Round table (P 7)

Interuniversity cooperation on applied physisc in the Black Sea region

Chair: E. Mamut

20:00 – 23:00

Dinner reception

 

 

11th INTERNATIONAL BALKAN WORKSHOP on APPLIED PHYSICS

Date

Time

Activity

Thursday

 

July 8

 

Morning

 

Plenary session  (Aula Magna) –

Chair:  E. Fortunato

09:00 – 09:45

Jialiang ZHANG

09:45 – 10:30

Aleksandar OSTROGORSKY

10:30 -11:00

Coffee Break

 

Lecture sessions

Sec 1  (Aula Magna)

Chair: A. Aldea

Sec 2   (E7)

Chair: C. Focsa

Sec 5  (E 8)

Chair: G.V. Cimpoca

Sec 6 (S20)

Chair: M. Strat

11:00 – 11:30

Emil BURZO

Volker BUCK

Xavier RUIZ

Marko POPOVIĆ

11:30 – 12:00

Viorel POP

Gheorghe DINESCU

Fanica CIMPOESU

Ovidiu CALTUN

12:00 – 12:30

Marius VOLMER

Lucia

CALLIARI

Anca DUMBRAVA

Dan IORDACHE

12:30 – 13:00

Elena DIMITRIU

Mariana

 BRAIC

S. IFTIMIE

Spiridon DUMITRU

C. BESLEAGA

13:00 – 13:30

Victor CIUPINA

Cristian P. LUNGU

V. GHENESCU

 Goran S. DJORDJEVIC

M. FILIMON

13:30 -15:00

Lunch Break

Thursday

 

July 8

 

afternoon

15:00 – 15:15

Product presentation  (Aula Magna)

Catalin TRAGLA, Histeresis SRL (Quantel & Varian)

15:15 -16:00

Poster session – Sections 3 + 5 + 6

16:00 – 19:00

Wine tasting trip to Murfatlar Vineyards

 

11th INTERNATIONAL BALKAN WORKSHOP on APPLIED PHYSICS

Date

Time

Activity

Friday

 

July 9

 

Morning

 

Plenary session  (Aula Magna) –

Chair: Jialiang Zhang

09:00 – 09:45

Nicolae V. ZAMFIR

09:45 – 10:30

Stefan ANTOHE

10:30 -11:00

Coffee Break

 

Lecture sessions

Sec 3  (Aula Magna)

Chair: N.V. Zamfir

Sec 2  (E7)

Chair: V. Buck

Sec 6  (E 8)

Chair: M. Girtu

11:00 – 11:30

Vlad AVRIGEANU

Christian  MASZL

 

Doina MIHALASCU

Sorin TROCARU

11:30 – 12:00

Mihail MIREA

Mirko CERNAK

Maria SORESCU

Iulian LEAHU

12:00 –  12:30

Şerban MIŞICU

Dan DIMITRIU

Narciza TOPOR

Sorina–Maria LEU

12:30 – 13:00

Ion V. POPESCU

Viorel  BRAIC

Mariela MINCU

Gabriela Eugenia IACOBESCU

13:00 – 13:30

Sec 5  (Aula Magna)

Chair: I.V. Popescu

Sorin MELINTE

Cristian APETREI

Round table  (E 8)

Physics in the Future National Curriculum

Chair: O. Caltun

13:30 – 14:00

Sec 4  (Aula Magna)

Chair: I.V. Popescu

Dumitru SANDU

 

Andrei FILIMON

14:00 – 14:15

Closing ceremony – Aula Magna

14:14 – 15:00

Lunch